Тема 3. Де на Землі міститься вода?
Мета: розширити знання учнів про воду, про прісну та морську воду;
розповісти про способи опріснення води та використання прісної і морської води
людиною; розвивати допитливість; виховувати інтерес до предмета.
Хід
уроку.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Назвіть властивості води.
— Доведіть, що лід легший за воду. Яке значення для природи Землі це має?
— Які властивості води-розчинника ви щодня застосовуєте? Назвіть свої
улюблені розчини.
— Чим дихають водяні організми?
— Чи погоджуєтеся ви із твердженням, що вода — найзагадковіша речовина на
Землі? Поясніть свою думку.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про розподіл води на Землі.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 11-16)
— Вода — найднвовижніша рідина в природі. Без води неможливе існування
життя на Землі. У природі вода знаходиться в океанах, морях, озерах, річках,
болотах. Є и штучні водойми для зберігання води — ставки, водосховища і канали.
Вода є також і в глибинах Землі, і на високих вершинах гір, і в повітрі.
Пригадайте! Які властивості води ви знаєте?
Робота у парах
— Поміркуйте! Роздивіться краєвиди на с 13 та скажіть, що в них
спільного. Які водойми вам відомі? Назвіть водойми рідного краю.
Запам'ятайте! Завдяки властивостям води на Землі існують сприятливі умови для
життя.
— Про що запитувала рибка-мандрівниця Немо? Дайте відповідь на її запитання.
— Роздивіться фотографії на с. 14 та поміркуйте! Яка речовина
«заховалася» в рослині, тварині і людині? Де її міститься більше?
— Поміркуйте: чому кажуть, що вода — це колиска життя?
— Про що цікавився Карасик Золотенко?
— Що відповіла рибка Немо?
— Знайдіть і покажіть океани на глобусі та карті атласу.
— Поміркуйте! Чому кажуть, що Світовий океан об'єднує людство?
— Розгляньте фотографію нас. 15.
— Якпм ви уявляєте музей Світового океану?
— Поміркуйте! У чому полягає різниця між морською та річковою або
джерельною водою?
Запам'ятайте! У морській воді солей розчинено більше, ніж у прісній. Тому люди
вживають прісну воду й називають її питною.
— Відгадайте загадку на с. 15.
— Чи доводилося вам куштувати морську воду? Вона гірко-солона, неприємна
на смак. Недарма люди, що зазнають аварії у відкритому морі, без запасу прісної
води можуть загинути від спраги, адже пити морську воду неможливо.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Дослідницький практикум. Як опріснити воду?
— Морська вода може бути опріснена та використовуватись як питна. Один із
методів опріснення — нагрівання очищеної води до температури
кипіння. Коли вода кипить, вона випаровується, а солі, в свою чергу,
залишаються в ємності.
Існують і інші методи опріснення, зокрема — заморожування, засноване на
принципі того, що сіль не потрапляє на лід при заморожуванні.
2. Як очистити воду для пиття?
— Уявіть, що ця вода з річки. Чи можна її пити прямо з річки?
— Що ж робити? Як зробити так, щоб воду можна було пити?
— Воду потрібно очистити. Для цього існують спеціальні фільтри. Фільтр —
пристрій для очищення рідини.
Удома у багатьох є фільтри системи «Джерельце». Основна частина фільтру —
активоване вугілля, але ним може служити і спеціально очищений пісок.
3. Гра «Виправ помилки»
Учням пропонують твердження з помилками. Помилки необхідно знайти та виправити.
• Солоною є вода річок. (Прісною)
• Світовий океан об'єднує 5 океанів. (Чотири)
• Прісної води на планеті набагато більше, ніж солоної. (Навпаки)
• Один глечик солоної води дорожчий від цілої прісної річки. (Навпаки)
• Моря та океани містять прісну воду. (Солону)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яка вода є на нашій планеті?
— Де знаходиться солона вода?
— Де знаходиться прісна вода?
— Якої води на планеті більше — прісної чи солоної?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С 13-16. Природознавство 3 кл. Де міститься вода
|