. Тема 1. Як людина пізнає природу?
Мета: розширити уявлення учнів про природу, методи
пізнання природи; навчати характеризувати різноманітність живої і неживої
природи; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, обґрунтовувати свою точку
зору; виховувати любов до природи.
Хід уроку. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Ми продовжуємо вивчати природознавство. А що ж вивчає природознавство?
Природознавство — це знання про природу. Пам'ятайте! Природа відкриває свої
таємниці тільки тому, хто добре вивчає її. Знання про природу допоможуть вам
охороняти, примножувати природні багатства нашої прекрасної Батьківщини
—України.
— Прочитайте звернення авторів підручника до вас (с. 3). Які побажання в
ньому висловлені?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про різноманітність природи й методи
пізнання природи людиною.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с 5-7)
— Пригадайте, як людина пізнає природу. Що допомагає вам ознайомлюватися
з навколишнім світом і пізнавати нове?
— Вам відомо, що природа — це все, що нас оточує, крім створеного
людиною. Інтерес до вивчення природи виник дуже давно. З давніх часів людям
були потрібні їжа, одяг, житло тощо. А все це дарує Матінка Природа.
— Пригадайте! Що належить до неживої природи, а хто — до живої природи?
Чи можна назвати природою те, що виготовлено руками людини?
— Світ живої і неживої природи Землі дуже різноманітний. Представників
рослинного і тваринного світу можна побачити високо в горах і на дні океану,
далеко на півночі і в спекотній пустелі.
Рослини відрізняються між собою за багатьма ознаками. Одні — велетні, іноді
досягають десятків метрів заввишки, інші — такі дрібні, що їх можна ледь
розгледіти за допомогою лупи. Одні рослини цвітуть, їхні квітки різні за
формою, розміром, кольором тощо. А в інших за все життя не побачиш жодної
квітки.
Різноманітний і тваринний світ нашої планети. Відпочиваючи біля річки чи на
луці, в лісі чи на дачі, прогулюючись скверами міста чи піднімаючись на
оглядовому колесі, ми постійно знаходимося в оточенні численного світу тварин.
Тварини мешкають там, де є повітря, їжа і вода. Вони відрізняються одні від
одних за розміром, формою, забарвленням, тривалістю життя і місцем існування.
Жива природа не може існувати без повітря, води, сонця і його тепла. Із неживої
природи вона бере все необхідне для свого життя. У свою чергу жива природа
впливає на неживу. Отже, між живою і неживою природою існує тісний
взаємозв'язок.
Робота в групі
— Роздивіться картину «Дерево життя» (с. 5) і складіть за нею розповідь
про різноманітність світу природи.
Запам'ятайте! Природа відзначається величезною різноманітністю.
— Для вивчення природи вчені використовують різні методи.
— Пригадайте, які методи вивчення природи ви вже знаєте.
— Що допомагає людині проводити спостереження? (Органи чуття)
— Роздивіться фотографії на с. 6 і розкажіть, які прилади допомагають
ученим вивчати найдрібніші організми і віддалені небесні тіла?
— Що таке дослід? Що вивчають за допомогою дослідів?
— Які прилади для вимірювання ви знаєте?
— Пригадайте досліди з повітрям і водою. Які вимірювання ви вже вмієте
проводити самостійно?
Робота в парах
— Розкажіть, які спостереження за змінами в природі в різні пори року ви
проводили в другому класі? За якими природними явищами спостерігали влітку? Чи
подобається вам спостерігати за природою?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
Завдання для 1-ї групи. Підійти до акваріума і вивчити, як плавають рибки, як
вони їдять. Розказати про їх зовнішній вигляд.
Завдання для 2-ї групи. Перед вами — дерев'яна тирса, кнопки і магніт. За
допомогою магніта спробуйте очистити кнопки від тирси.
Що ви побачили і що отримали? Які властивості цих речовин ви вивчили?
Завдання для 3-ї групи. У вас є вимірювальна лінійка. Кожен учень групи вимірює
свій зріст.
— Які методи вивчення природи ви використали?
— Чим ці методи відрізняються один від одного?
2. Робота над загадками
• Скляна трубочка тоненька,
• Вийшло сонечко на небі,
Рідина в ній червоненька.
Промінці до нас послало.
Як тепло — вгору стрибає,
Й від кілочка, що надворі,
А як холод — вниз спадає.
Тінь на землю впала.
Є шкала й цифри малі...
Ця загадка для нас на урок.
Як же звуть, скажи, її? (Термометр) Що це в
дворі за кілок? (Гномон)
3. Робота над прислів'ям
З природою живи в дружбі, то й буде вона тобі в службі.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте висновки на с. 7.
— Поясніть, чому світ живої природи такий різноманітний.
— Назвіть ознаки живих організмів.
— Назвіть методи дослідження природи. Яким методом вам доводилося
користуватися? Коли саме?
— Поясніть, чим спостереження відрізняється від експерименту.
— Які вимірювальні прилади є у вас удома? Що ними вимірюють?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С 5-7. Природознавство 3 кл. Як
людина пізнає природу?
|