Тема 12. Як повітря впливає на природу
Землі?
Мета: розповісти учням, як рух повітря впливає на неживу й живу природу
Землі; формувати вміння порівнювати, робити висновки; виховувати пізнавальний
інтерес.
Хід
уроку.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Поясніть, чому повітря над суходолом і водною поверхнею нагрівається
по-різному в різні пори року?
— Чому батареї опалення встановлюють унизу під вікнами, а не над ними?
— Порівняйте, як зберігають тепло земна та водна поверхні.
— Що таке вітер? Поясніть, як він утворюється.
— Запропонуйте сюжет для мультфільму, в якому головний герой — вітер.
— Пригадайте казки, у яких згадується вітер. (Брати Грімм «Гензель і
Гретель», українські народні казка: «Про сонце, мороз і вітер», «Подарунки
вітру», «Іван вітер»)
— Як людина використовував силу вітру в давнину, і як вона робить це
тепер?
У давні часи, коли не було складних машин, механізмів, люди навчилися
використовувати у своїх цілях повітря — вітер. Прагнучи полегшити фізичну
працю, люди будували вітряки, під вітрилами ходили за тридев'ять земель
кораблі.
Перші найпростіші вітродвигуни застосовували в сиву давнину в Єгипті й Китаї.
Так, у Єгипті збереглися залишки кам'яних вітряних млинів, побудованих ще у II
ст. до н. є. У VII ст. н. є. перси будували досконалі вітряні млини з великими
крилами. У VIII—IX ст. н. є. вітряні млини з'явилися в Західній Європі — в
Данії, Голландії, Англії. Вітряні двигуни використовували для розмелювання
зерна, піднімання води та приведення в рух верстатів. У сільських господарствах
українців вітряки перемелювали приблизно половину врожаю.
І зараз повітря допомагає людям. У небі літають літаки — їх підтримує повітря.
— Де ще люди використовують енергію вітру? Учитель демонструє віяло.
— Як називається цей предмет? (Віяло)
— Для чого він служить? (Для обвіювання в спеку.)
— Що в наші дні замінює віяло? (Вентилятор)
— Отже, вітер може виконувати корисну для людини роботу і завдавати їй
шкоди. Яке негативне значення вітру для людини? Руйнуючи житла і споруди, вітер
завдає значних збитків. Яку корисну роботу виконує вітер у природі? Переміщуючи
хмари, змінює погоду; переносить гірські породи (пил, пісок), створює форми
рельєфу (піщані кучугури, котловани); впливає на життя живих організмів
(поширює насіння рослин тощо).
Як змусити вітер працювати?
Де в господарстві люди використовують силу вітру? У давнину в Україні
використовували силу вітру для роботи млинів {приміщення, де зерно переме
лювали на муку), які ще називали вітряками. Вітрила, які надував вітер,
до-помагаїи під час плавання морем. Нині він «працює» на вітрових
електростанціях. Основна перевага вітрової енергії полягає в тому, що вона є
буквально скрізь. Гідроелектростанції споруджують на багатоводних річках. Для
атомних електростанцій теж потрібна значна кількість проточної води і, крім
того, величезні замкнені водойми. Теплові станції будують у районах залягання
кам'яного вугілля, торфу, горючих сланців. Вітрові електростанції можна
будувати де завгодно. При цьому зникає потреба споруджувати високовольтні лінії
електропередач, а також станції, що підвищують і знижують напругу
електроенергії.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як рух повітря впливає на неживу й
живу природу Землі.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за п ідручн и ком (с 36-37)
— Пригадайте! Чому рухається повітря?
— Що розповіли про вітер Повітряні Дракончики?
— Розгляньте фотографії на с. 36 та розкажіть, як зміна погоди залежить
від зміни напрямку вітру.
Робота в парах
— Роздивіться маїюнок на с. 37, пригадайте і розкажіть, яким буває вітер
у різні пори року?
— Назвіть ознаки, за якими ви помічаєте вітер у природі.
— Яке значення має повітря для життя рослин?
— Яке значення має повітря для життя птахів і комах?
— Чому повітря необхідне для життя живих істот?
2. Фикультхви линка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Цікаво знати! (див. додаток на с 18)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яку тему вивчали сьогодні?
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 35.
— Про що нове дізналися?
— Чого навчилися?
— Які знання будете застосовувати в житті?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 36-37. Природознавство 3 кл. Вплив
повітря на природу
Проект «Облаштовуемо нашу планету».
— Яку роботу виконує вітер на нашій планеті? Чи потрібен він узагалі?
Додаток
Цікаво знати!
— Вітер — винуватець незвичайних дощів
У 1608 р. у Франції над містечком Прованс несподівано випав «кривавий дощ», що
дуже налякав населення. Багатьом людям цей дощ забруднив одяг. Майже ніхто не
мав сумніву в тому, що з неба ллється справжня кров, що такий страшний дощ
передвіщає смерть. Багато хто готувався її прийняти. Та незабаром дощ
припинився, «криваві» краплі поступово випарились, і ні з ким нічого не трапилося.
В 1117 р. під час війни в Ломбардії (Італія) теж випав «кривавий дощ». У
березні 1181 р. «кривавий дощ» ішов у Франції та Німеччині. Такі явища в XIX
столітті траплялися в Західній Європі 25 разів. Випадали «криваві дощі» й у
Вірменії. У XX столітті вони спостерігалися на території Франції, Італії,
Греції, Туреччини, Угорщини та багатьох інших держав.
Траплялися й інші «кольорові» дощі. 31 березня 1847 р. в Шембері (Франція)
пройшов «білий» дощ. Аналогічний «молочний» дощ випав у червні 1956 р. на околиці
Києва. Виявляється, причиною таких дощів є вітер. Набираючи ураганної сили в
далеких пустелях, він нерідко піднімає вгору і несе із собою на великі відстані
багато червоного сурикового пилу, який і надає краплям вигляду крові. Що ж до
«молочного» дощу, то він зазвичай має у своєму складі частинки крейди та білої
глини.
Вітрові властиві й інші «жарти». Якось у Данії протягом 20 хвилин з неба падали
живі раки. У різний час і в багатьох місцях зафіксовані випадки «дощів» з
павуків, жуків, жаб та інших комах і тварин. Населення Іспанії, Португалії,
Норвегії, Данії, Шотландії та інших приморських країн не раз діставало дарову
«небесну» їжу у вигляді «дощу» з оселедців. Буває, що вітер переносить і інші
предмети. Так, у Марокко він зруйнував великі склади з пшеницею і, підхопивши
її, висипав на узбережжя Іспанії. Іншим разом смерч, що утворився в морі,
проходячи біля Неаполя, захопив і поніс із собою кошики з апельсинами. Через
кілька хвилин на досить значній відстані від місця події випав «дощ» з
апельсинів.
Витівкам вітру зобов'язаний також «кривавий» сніг. Бувають випадки, коли за
одну ніч іскристо-білий сніговий покрив набуває криваво-червоного кольору.
Існує найпростіша одноклітинна водорість — першопузирник, яку неможливо
побачити неозброєним оком. Ця водорість не боїться холоду і дуже швидко
проростає навіть на снігу. Занесені на сніг спори протягом однієї ночі можуть
розмножитись у незліченній кількості й надати снігові червоного кольору,
оскільки водорості мають червоний колір. Іноді в горах Європи та на острові
Шпіцберген випадає зелений сніг. І тут винний вітер, що приносить на сніг
водорості зеленого кольору.
|