Тема 9.Які властивості має
повітря?
Мета: продовжити формувати в учнів уявлення про повітря; ознайомити з
властивостями повітря (пружність, теплопровідність, розширення під час
нагрівання); виховувати дбайливе ставлення до багатств природи.
Хід
уроку.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Відгадайте загадку.
• Де не ступиш — всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)
— Чим ми дихаємо?
— Що є необхідним для існування людини?
— Як довести, що нас оточує повітря?
— Як довести, що воно не тільки навколо нас, воно є й у воді? (Якщо по
дивитися на банку з водою, бачимо на її стінках невеличкі бульбашки. Це
повітря.)
— А хто дихає повітрям у воді? (Риби)
— Як довести, що повітря є і в землі? (Якщо кинути грудочку землі у воду,
із неї виходитимуть бульбашки повітря.)
— Хто дихає повітрям у землі? (Черв'яки, комахи)
— Повітря є і в нас самих.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про властивості повітря.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с.26-30)
— Ми починаємо вивчати нову тему «Повітря». Розгляньте фотографії на с
26-27 та прочитайте, про що ви дізнаєтеся в цій темі.
— Роздивіться, пригадайте і розкажіть! Чи вам доводилося бачити повітря?
Як можна довести існування повітря навколо нас? Які властивості повітря вам
відомі? Розгляньте малюнки на с 28 і розкажіть про це.
— Правильно, повітря безбарвне, прозоре і, отже, невидиме. Повітря не
тільки огортає Землю, а й міститься в усьому, що нас оточує. Порожня пляшка,
тобто звільнена від рідини, яка в ній містилася, насправді заповнена повітрям.
Повітря є в шафі, тріщинах, щілинах, воді, ґрунті тощо. Товстий шар повітря має
блакитний колір завдяки вмісту в ньому краплинок водяної пари, освітлених
Сонцем.
Повітря оточує нас скрізь. Але ми його не бачимо, адже воно прозоре. А чому ж
тоді небо блакитне?
Як на це запитання відповіли Повітряні Дракончики?
— Розгляньте картини Олексія Леонова і Андрія Соколова «Люди у космосі» у
художній галереї Матінки Природи.
Робота у парах
— Поміркуйте! Чому космонавти, які виходять у відкритий космос, і
водолази, які спускаються в морські глибини, вимушені вдягати спеціальні
скафандри?
— Що вам підказали Повітряні Дракончнкн?
— Тепер зайдемо у дослідницьку лабораторію та ознайомимося з іншими
властивостями повітря.
— Розгляньте фотографії на с. 30.
— Чому кулька, заповнена повітрям, не тоне?
— Чому м'яч після удару відскакує?
— Як це пояснив Повітряний Дракончик?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Робота в групах
— Поміркуйте!
• Чому птахи настовбурчують пір'я під час морозів?
• Чому вікна в будинках мають подвійне, а іноді — потрійне скло?
• Коли краще зберігається тепло в кімнаті: якщо вікно засклене товстим
склом чи коли воно з подвійними рамами?
• Чому взимку в шубі тепліше, ніж в осінньому одязі? Чому в морозну
погоду люди надівають речі зі штучного або натурального хутра?
• Як люди використовують у побуті властивість повітря погано проводити
тепло?
— Наведіть власні приклади практичного використання людиною знань про
властивості повітря.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте висновки на с. 30.
— З якими властивостями повітря ви ознайомилися? (Повітря безбарвне,
прозоре, невидиме, заповнює вееь простір, пружне. Під час нагрівання повітря
розширюється, стає легшим і піднімається вгору: під час охолодження по вітря
стискається, стає важчим і опускається вниз.)
— Поясніть, чому взимку під снігом можна побачити зелені рослини. Яка
властивість повітря сприяє цьому?
— Доведіть, що повітря пружне.
— Поясніть, як нагрівається повітря. Що при цьому відбувається?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С 28-30. Природознавство 3 кл. Властивості
повітря
|