Тема. Які рослини - квіткові?
Мета: формувати в учнів уявлення про квіткові рослини; розвивати мовлення,
мислення; виховувати спостережливість.
Хід уроку.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Що потрібно рослинам для живлення?
— Чому рослини можуть дихати лише вночі?
— У чому полягає відмінність між живленням рослин і тварин?
— Доведіть, що рослини належать до живої природи.
— У чому виявляється різноманітність рослин? Наведіть приклади.
— Уявіть і розкажіть: що змінилося б у житті людей, якби на Землі зникли
рослини?
— На які групи вчені розподілили всі рослини на Землі? Наведіть приклади.
— Чим відрізняються квіткові рослини від інших рослин?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про квіткові рослини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с.85-87)
— Розгляньте малюнок на с 85. Пригадайте, які органи є у квіткових
рослин. Для чого рослині потрібна квітка?
— На Землі налічують близько 240 тисяч видів квіткових рослин. Вони
ростуть на Півночі, у тропічних лісах і пустелях, у низинах і горах. Багато
квіткових рослин ростуть у воді.
Квіткові рослини мають різні розміри. Наприклад, австралійський евкаліпт
досягає 100 м заввишки, товщина його стовбура сягає 20 м. А ряска не перевищує
довжини 1-2 мм.
Одні квіткові рослини, наприклад зірочник середній, живуть декілька місяців, а
інші, наприклад могутні дуби,— сотні років.
Вам відомо, що квіткові рослини мають усі органи: корінь, стебло, листки,
квітки, плоди з насінням. Квітка є органом розмноження квіткових рослин. Плід з
насінням утворюється з квітки лише після запилення пилком. Як це відбувається в
природі?
Вам, напевне, доводилося бачити сонячної днини бджіл, джмелів, метеликів, які
літають над квітками. Вони живляться солодким соком — нектаром. Комахи не лише
здобувають собі поживу, а й запилюють квітки.
У квітках, крім нектару, є пилок — дуже дрібні порошинки. Коли бджола сідає на
квітку, пилок залишається на її кошлатому тільці. Перелітаючи на іншу квітку
рослин того самого виду, бджола переносить на неї пилок — запилює квітку. Із
запиленої квітки починає розвиватися плід з насінням.
Бджоли, джмелі, метелики — це комахн-запилювачі. Вони допомагають рослинам
розмножуватися.
Рослини, у яких квітки маленькі і непомітні, без запаху і нектару, допомагає
запилювати вітер. Він переносить легенький дрібний пилок з квітки на квітку.
Вітрозапильні рослини — дуб, вільха, береза, осика, ясен, граб, ліщина. Вітром
запилюються також жито, пшениця, овес, ячмінь, кукурудза.
Плоди захищають насіння. Вони сприяють його розповсюдженню на значні відстані.
У плодів клена, липи, берези є крильця, а в плодів кульбаби — парашу-тики. Ці
плоди розповсюджуються за допомогою вітру. У плодів лопуха с маленькі гачечки.
Ними плоди чіпляються за шерсть звірів, одяг людини і розносяться повсюди.
Соковиті плоди яблуні, малини, черемхи поїдають звірі і птахи. Разом з послідом
неперетравлене насіння викидається далеко від дорослої рослини.
Отже, рослини поширюються за допомогою вітру, води, тварин, людини.
Робота в парах
— Роздивіться на с. 86, яку різноманітність форм і забарвлення квіток,
плодів і насіння виявляють квіткові рослини.
— Чи знаєте ви, що таке гербарій? Прочитайте тлумачення цього слова на с
86.
Висновки
• Квіткові рослини — найпоширеніша група рослин на Землі. Серед них є
дерева, кущі, трави.
• Більшість рослин розмножується насінням. Плоди з насінням утворюються
замість квітки після запилення. Вони поширюються за допомогою вітру, тварин,
людини.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота. Ознайомлення з гербарними зразками квіткових
РОСЛИН [с87]
2. Робота над загадками
• Дихають, ростуть, а ходити не можуть. (Рослини)
• Ноги на полі, середина надворі, голова — на столі. {Корінь, стебло,
зерно)
3. Робота над приказкою Без кореня і дерево гине.
4. Робота в парі
— Якось учені провели такий дослід. На груші перед початком цвітіння
обрали дві гілки з однаковою кількістю пуп'янків. Одну гілку накрили шматком
марлі, щоб на неї не сідали бджоли, а іншу — залишили відкритою. На гілці, яка
була відкритою і до квіток якої прилітали бджоли, утворилося 33 плоди груші. А
на гілці під марлею — жодної. Чому так трапилося?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу нас. 87.
— Наведіть приклади квіткових дерев, кущів, трав'янистих рослин.
— Як відбувається запилення в рослин?
— Що відбувається після запилення?
Назвіть рослини, які запилюються комахами.
— Назвіть рослини, які запилюються вітром.
— Які пристосування для розповсюдження мають плоди?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 85-87. Природознавство 3 кл. Квіткові
рослини
— Складіть розповідь про будову своєї улюбленої квіткової рослини.
|